Огляд бездротової сигналізації Ajax

Сигналізація останнім часом стала практично обов'язковим девайсом у будинку. На тлі сумної статистики зростання квартирних крадіжок багато хто почав дедалі частіше замислюватися про те, як убезпечити свою квартиру.

Здебільшого на етапі ремонту встановлення охоронної системи у квартирі не передбачають, і жодні комунікації для її встановлення не прокладають. Тому ідеальним варіантом стане бездротова домашня сигналізація, яку можна встановити самостійно без додаткових ремонтних робіт.

Зараз на ринку представлено не так багато моделей, які можуть похвалитися не тільки чудовими характеристиками, але й сучасним дизайном. Серед них повністю українська розробка – бездротова сигналізація Ajax.

Її базова комплектація містить: централь Ajax Hub, датчик руху Ajax MotionProject, датчик відчинення вікна/дверей Ajax DoorProtect і брелок Ajax SpaceControl. Виготовлено все це на найвищому рівні – як із погляду матеріалів, так і дизайну.

Доступні комплекти в білому й у чорному кольорах.

Немає жодних додаткових шнурів, акумулятор уже вбудований у базову станцію й забезпечить до 10 годин роботи в разі перебоїв із живленням, відповідно, розмістити централь можна практично де завгодно. Втім, все ж врахуйте, що як резервний канал зв'язку (основний – Ethernet) система використовує GSM-зв'язок, тому рівень сигналу в місці розміщення має бути стабільним.

У комплекті постачання є стартовий пакет оператора Lifecell, з налаштованим тарифним планом вартістю 30 грн на місяць. Природно, можна використовувати SIM-картку будь-якого іншого оператора, якщо у Lifecell спостерігаються проблеми з якістю сигналу у вашому районі.

Налаштування сигналізації

Процес налаштування простий. Потрібно під’єднати Ethernet-кабель до централі й натиснути кнопку вмикання. Налаштування можна продовжити як за допомогою програми на смартфоні з операційними системами iOS або Android, так і через веб-інтерфейс на будь-якому комп'ютері. Є також варіанти ручного налаштування або wizard з підказками.

У процесі налаштування потрібно буде задати ім'я адміністратора пристрою, вказати електронну пошту, номер телефону, на який будуть приходити повідомлення, і натиснути кнопку реєстрації. Користувачеві прийдуть два коди: один – на пошту, другий – на смартфон. Підтвердити потрібно обидва.

Далі потрібно дати ім'я хабу і вказати серійний номер, який, зокрема, можна ввести, відсканувавши QR-код за допомогою камери смартфона.

Потім потрібно додати в систему приміщення. Причому, додати варто, як мінімум, кілька, навіть якщо воно у вас одне. Річ у тому, що керувати кожним датчиком окремо не можна, а можна лише оперувати кімнатами. Тому, наприклад, якщо ви хочете відключити всі датчики руху, але залишити датчик відчинення дверей, вам треба буде всі відключені датчики вивантажити в одну віртуальну кімнату й повністю її загасити.

Трохи складно, але, як показує практика, все ж простіше, ніж зі звичайною сигналізацією, де всі маніпуляції відбуваються через цифрові коди, які потрібно запам'ятати і знати.

Далі потрібно додати різні датчики. Для цього потрібно зчитати QR-код за допомогою камери смартфона. Якщо потрібно встановити додатковий датчик – ввели код і готово. Ну й останнє, це додавання в систему ваших рідних і близьких. Для цього потрібно вказати їхні електронні адреси, на які вони отримають запрошення, і згодом, встановивши програми й пройшовши процес реєстрації, зможуть також отримати доступ до системи. Кожному користувачеві можна дати свій рівень доступу, щоб обмежити контроль над системою.

Датчики

Абсолютно всі вони бездротові й передають дані зашифрованим протоколом, зламати його практично неможливо. Дальність дії бездротової технології Jeweller, використовуваної в сигналізації, – до 2000 м на відкритій місцевості або кілька поверхів якогось офісного приміщення.

Найбільший датчик у комплекті – це датчик руху Ajax MotionProtect, що реагує на людину з першого кроку, зробленого в приміщенні, і визначає переміщення на відстані до 12 м. Завдяки кріпленню, що входить до комплекту, встановити його можна буквально куди завгодно. Зовнішнього живлення він не вимагає і працює від батарейки CR123A до 7 років. Датчик не реагує на хатніх тварин вагою до 20 кг і зростом до 50 см.

Після встановлення датчика в програму відразу приходить повідомлення про закриття корпусу. Після цього можна подивитися інформацію, яку він передає: температуру (у датчик вбудований термометр), рівень сигналу, чутливість, рівень заряду батареї, зону покриття й так далі. Якщо який-небудь об'єкт вимагає постійної уваги, можна вибрати опцію «Завжди активний».

Датчик розмикання Ajax DoorProtect – теж із термометром, оснащений двома магнітами (більшим і меншим) для дверей різної товщини. Сам датчик рекомендовано залишити на дверній рамі, а магніт приєднати до дверей. Відчинили двері – на відстані за 2 см датчик спрацював.

Брелок

До комплекту сигналізації, як згадувалося вище, входить Ajax SpaceControl – брелок для керування охоронною системою. У нього є 4 кнопки: поставлення на охорону, зняття з охорони, поставлення на часткову охорону і «тривожна кнопка» для виклику наряду працівників охоронного агентства. Працює в радіусі до 1000 м. Його сигнал, як і всі інші радіосигнали в системі, не піддається дистанційному зчитуванню й копіюванню.

Централь

Централь підтримує до 100 приєднаних пристроїв. Оновлюється як смартфон – повітрям, оновлення приходять часто і функціональність постійно нарощується. Навіщо ж так багато пристроїв? По-перше, навіть для базового захисту будинку треба буле докупити ще кілька датчиків руху, відчинення – для встановлення на вікна та тривожну сирену. Зараз доступна вулична сирена на 115 дБ, але буде й домашня – на 85 дБ. Вулична сирена також бездротова, може працювати як від зовнішнього джерела живлення 12 В, так і від вбудованої батареї.

Є також датчики задимлення й датчики затоплення, які не входять до комплекту, – для жителів багатоквартирних будинків обов'язкова опція.

Програма

Розробники сигналізації планують реалізувати на базі своєї системи концепцію «розумний дім». Перші кроки в цьому напрямі вже зроблено – наприклад, є реле в підрозетник, за допомогою якого ви зможете віддалено вмикати або вимикати розетку через програму.

Власне програма зараз дозволяє налаштувати типи повідомлень – push, sms або дзвінок адміністратору для кожного з користувачів, змінити мережеві параметри, якщо це потрібно, щоб переглянути баланс SIM-картки або змінити конфігурацію у зв'язку зі зміною мобільного оператора.

Тут також можна перевірити і протестувати всі датчики, активувати охорону в певних кімнатах. Є й повна віртуальна копія брелока поставлення на охорону. Але найцікавіше – це функція геолокації, яка у разі віддаленні від будинку може нагадати вам про те, що ви не поставили квартиру на охорону. Також реалізована функція геолокації після натискання тривожної кнопки в програмі, яка розішле всім користувачам системи геомітку того, хто натиснув тривожну кнопку.

Сигнал тривоги

На цей момент сигнал тривоги від сигналізації Ajax приймають на пульт лише деякі приватні компанії, але вже з 2017 року можна буде здавати їх на пульт державної охорони, що є безперечною перевагою.

Кілька популярних ситуацій, які можуть відбуватися, і реакція системи на них

Що відбувається, коли хаб залишається без зовнішнього електроживлення?

- Власнику (і на пульт, якщо система під’єднана до охоронної компанії) прийде повідомлення про зникнення зовнішнього живлення. Система залишиться життєздатною упродовж 10 годин, а за годину до відключення буде вислано додаткове повідомлення.

Що станеться з охоронною системою, якщо зловмисники спробують заглушити GSM-канал?

- Хаб буде в курсі, в інтерфейсі програми це буде відображено. Оповіщення приходить у разі повного обриву конекту із сервером (2 канали зв'язку).

Що станеться, якщо провайдер із якої-небудь причини відключить доступ до інтернету?

- Хаб буде в курсі, в інтерфейсі програми буде це відображено. Оповіщення приходить у разі повного обриву конекту із сервером (2 канали зв'язку).

Що станеться, якщо в одній точці простору-часу зійдуться всі три перераховані вище умови – глушіння GSM-каналу, зникнення живлення й обрив кабелю провайдера?

- Система буде працювати локально, тобто у разі наявності сирени вона завиє, якщо розпізнає спробу злому. При цьому прийде повідомлення про зникнення конекту із сервером (власнику й на пульт). Також система буде продовжувати відправляти повідомлення про зникнення зовнішнього живлення.

Що станеться, якщо буде спроба заглушити робочу частоту 868?

- Для цього потрібно заглушити весь діапазон робочої частоти – 600 000 Герців – завдання не з простих. Користувач і пульт будуть попереджені про спробу глушіння в будь-якому разі.

Що станеться, якщо з електрикою й мережами все гаразд, але на SIM-картці в хабі й на рахунку в інтернет-провайдера одночасно закінчаться гроші?

- Власнику (і на пульт) прийде повідомлення про зникнення зв'язку із сервером. Крім того, система продовжить працювати локально й повідомить про спробу злому сиреною за її наявності.